miercuri, 30 iulie 2014

   
               Prajitura Anne & Anna...

         Ingrediente:           
                 3 oua
                 3 linguri de apa
                 6 linguri zahar
                 6, 5 linguri de faina( 6 linguri si jumatate)
                 esente, arome( optional)

         Pasul 1 : Folositi doua castronele pentru a separa albusurile de galbenusuri. (Dezastru mare daca scapati niste galbenus in albus).
         Pasul 2:  Adaugam apa peste albusuri si batem spuma TARE( eventual cu un mixer).
         Pasul 3: Incorporam zaharul treptat, mixand foarte bine pana se dizolova zaharul.
         Pasul 4:  Apoi adaugam galbenusurile unul cate unul...
        Pasul 5: Dupa care urmeaza faina. Din acest moment renuntam la mixer si facem totul manual. Cernem faina si amestecam bine pana incorporam toate faina.    
         Pasul 6: Acum este momentul in care punem aromele si esentele( eu am folosit esenta de rom).
       

          Pasul 7: Turnam aluatul intr-o tava( de preferat o tava speciala pentru torturi) si bagam la cupor la foc potrivit (180 de grader celsius) timp de 40-45 minute. Incercam metoda "scobitoarea".
           
                Dupa ce se raceste ( aproximativ 10 minute) il taiem in straturi (recomand doar doua straturi in cazul in care ati pus aluatul intr-o tava intinsa). Apoi intindeti glazura( ciocolata topita prin fierbere sau fineti) si adaugati fructe( de preferat mere sau banane) taiate marunt. Se pune apoi la frigider!
                                 


                                                           Pofta buna!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu