Aproape toata lumea a auzit despre acest program, proiect (cum vreti sa ii spuneti), iar mie una mi se pare o idee foarte buna. In fine! Interesata fiind sa aflu cat mai multe despre acesta am trecut si eu cu vederea peste proiectele impuse de anumite scoli pentru anul acesta( cum ar fi "Viata ca o arta" ; "Invatam jucandu-ne" etc.).
Vreau sa spun ca mi-a atras atentia proiectul propus de scoala Grigore Moisil din Ploiesti interpretat "Invatam jucandu-ne". Dorinta celor din aceasta scoala este de a avea un spatiu destinat atat desfasurarii activitatilor pe echipe formate de copiii mai multor clase in scopul socializarii, organizarii unor activitati instructiv-educative si distractive, dar si de a avea un spatiu in care sa putem organiza expozitii cu vanzare a obiectelor confectionate de copii : martisoare, felicitari de 1 si 8 Martie, pentru Sarbatorile de Iarna. "Targul de jucarii" organizat pana acum pe holul scolii ar beneficia de un spatiu in care sa expunem jucariile donate de copii, fondurile obtinute fiind destinate ajutorarii copiilor din Centrele de Plasament.
Derularea proiectului reprezinta un castig pentru echipa de proiecte( deoarece copii vor invata sa lucreze impreuna si sa persevereze in atingerea scopului propus).Elevii ce vor desfasura activitati in acest spatiu vor invata sa-si organizeze mediul de lucru, conform ideilor si dorintelor lor. Activitatile desfasurate vor stimula imaginatia creatoare a copi dorinta de a realiza un spatiu cat mai interesant. Mesele de sah incuse in acest spatiu vor fi un punct de atractie, astfel incat "sportul mintii" sa ia locul orelor petrecute in fata calculatorului.
Copii si parintii sunt incantati de ideea proiectului si considera ca proiectul poate fi dus la bun sfarsit cu succes.Proiectul va fi realizat de un arhitect, tatal unui elev al scolii, specialist, care a considerat ca aceasta idee este una excelenta, implicandu-se cu mult entuziasm. Finantarea se va obtine din comercializarea obiectelor confectionate de copii.
Eu, dar si alti prieteni de ai mei am votat acest proiect. Speram ca si voi, cei care veti vedea aceasta postare, ne veti urma exemplul. Aceast proiect merita votat! Voi ce parere aveti? Lasati-mi cate un comentariu mai jos! Puupik! Cheao!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu